Mis on Shindo®?

 

 

Shindo® massaažimeetod on ligi veerandsada aastat tagasi välja arendatud idamaistel, Jaapani vanadel traditsioonidel põhinev tervendussüsteem. Selle loojaks on Sensei (õpetaja) Kazuko Kuratomi. Shindo® on kompleksne ravimeetod, milles läbi venitus-ja hingamisharjutuste ning massaaživõtetega mõjutatakse inimkeha läbivaid 12 energiameridiaani.
Shindo käsitlus Inimesest on terviklik. Igal elundil ja energiakanalil on täita konkreetsed ülesanded. Erinevad tasakaalutuse seisundid (stress, füüsilised- emotsionaalsed pinged) häirivad inimese loomulikku tasakaalu. Shindo võtetega saab saavutada keha ja meele tasakaalu, vabastades keha ja meele sinna kuhjunud füüsilistest- ning emotsionaalsetest pingetest. Shindo tasakaalustab keha energiaid. 


Shindo® meetod on registreeritud kaubamärk, mis kuulub Sensei (õpetaja) Kazuko Kuratomile (Jaapan). Kazuko Kuratomi veebilehe leiad siit.


Kuidas Shindo® sündis? 


 

Shindo® sündis Jaapanis 80ndate aastate algul Sensei Kazuko Kuratomi vajadusest leida abi oma tütre astma ja allergia raviks. Otsinud asjatult abi ja vastust arstidelt, jõudis ta otsuseni otsida lahendust oma lapsepõlve-aegsetest kogemustest. Ta leidis sealt puudutuse ja soojuse. Ühelt ida traditsioone käsitlevalt konverentsilt leidis ta raamatu jalgade massaažist ning selle tähendusest inimesele. Kuratomi proovis neid võtteid oma tütre peal iga päev ning mingi aja möödudes hakkas tütar tervenema ja paranes täielikult. Ajapikku on Shindost välja kujunenud laiaulatuslik ja mitmekülgne, ent samas lihtne eneseabi- ja enese korrashoiumeetod igas vanuses ja erinevas füüsilises vormis inimestele. Meetodina on see pidevalt arenev ja täiustuv ega ole seotud ühegi filosoofilise või usulise vooluga. Meetodi väljaarendaja, Sensei Kazuko Kuratomi pidev enesearendamine ja õppimine julgustab avatusele kõige uue omandamise suhtes. See toob ka meetodile juurde uusi teadmisi, vorme ja võimalusi.


Shindo® käsitlus inimesest



 

Sõna Shindo tähendab südame juhatust ehk Shindos leiame tee oma sisemaailma. Shindo meetod (Jaapani keeles kata) ning selle viis teha harjutusi ja massaaži, aitab meil avaneda ja lõõgastuda ning näha end selgemalt. Julgust selleks saame Shindo juurde olulise osana kuuluvast toest- viisist läheneda ja puudutada teist austavalt. Meil tekib teise inimesega kahesuunaline vastastikune mõju, kus juhendaja ja juhendatava suhe on võrdväärne. Erinevate harjutuste sooritamine annab meile lisajulgust ja elurõõmu võtta vastu elu kogu tema kirevuses. 


Shindo® ja Jomon

 

SHINDO juured ulatuvad Jomon-Kultuuri. Shindo areng baseerub tuhandete aastate tagusel tarkusel, ulatudes nn. Jomoni perioodi (810000 E.K.), Jaapani kultuuri unustatud juurteni. See oli rahu aeg kui inimesed elasid harmoonias nii üksteisega kui neid ümbritseva
loodusega. Selline inimeste ja looduse vaheline suhe, mis leidus Jomon kultuuris, on ka Shindo juurteks. Jomoni periood oli viljakas kunstile, eriti keraamikale. Selle perioodi savinõud on lihtsa siliderja kujuga, millel on dekoratiivsed, keerutatud nööriga tekitatud spiraalsed mustrid nõude ülaosas.Vertikaalne sisemine pind, kirjatud alguse ja lõputa geomeetrilise mustriga,  kujutades Jomoniaegset nägemust maailmast, mis laieneb ülenevalt, samuti uskumust looduse ja inimeste vahelisse jätkuvusse. Shindo oma juurtega jagab Jomoni kultuuris  seda iidset uskumust. Meridiaane venitavad harjutused, kus keha on väändes, hoides samal ajal sõrmedega varvastest,väljendavad lõpmatut Jomoni keerutatud nöörist tekkivat mustrijälge, mis ühendab sisemuse ja välise ühtseks tervikuks. Samuti sarnanevad spiraalsed liigutused jalaharjutustes  vertikaalsete lõngade (lõimede) väändumisega Jomoni tekstiilides. 


Artikkel shindo venitusharjutustest ajakirjas TERVIS+  (okt. 2009)


"Venitades vabaks ja ärksaks"


Heli Randoja, Shindo õpetaja 
Loo autor Kai Siidirätsep


Lihtsad ja tõhusad Shindo venitusharjutused lõdvestavad keha ja vaimu. Loovad seeläbi silla südame ja maailma vahele.
Inimese mõtted ja tunded, rõõmud ja hirmud peegelduvad kehas. Keha on hinge kodu. Pinges ja murelikus kehas elab kramplik ja rõõmutu vaim, kiratsevad loovus ja armastus. Iga inimene ihkab aga olla täis elujõudu, rõõmu ja armastust. Tunda turvalisust ja olla õnnelik. Kõiki neid häid asju otsitakse liigagi sageli kusagilt kaugelt. Väljast. Ja täiesti asjatult, sest elujõu ja armastuse allikas on enda sees tallel. Kui igapäevaelu koormate all – palju tööd, haigused, sassis suhted – kaob ühendus allikaga endas, on vaja see uuesti üles otsida. Selleks peab vaeva nägema. Nii nagu kaevu jaoks allikat otsides: esmalt peab eemaldama mulla, liiva, kivid ja alles siis jõuame veeni.

 

Venita end vabaks

 

Shindo venitusharjutused on turvalised ja lihtsad. Neid võib teha nii grupis õpetaja juhendamisel kui ka kodus isekeskis. Venitades pööratakse tähelepanu nendele kehapiirkondadele, mida läbivad meie 12 peamist energiameridiaani. Nimelt lähtutakse shindo`s sarnaselt teiste idamaiste traditsioonidega sellest, et eluenergia liigub meis energiakanalites ehk –meridiaanides. Kui energia voolab takistusteta, oleme terved ja teovõimelised, tõkked energia liikumise teel viivad aga tasakaalutuse ja tervisehäireteni. Inimene on tervik ja nii on ka igal organil meridiaanide kaudu täita oma ülesanded energia liikumise süsteemis. Shindo venitusharjutused avavad energiameridiaane ning ühtlasi aitavad hoida neid avatuna. Et iga organ, iga keha piirkond, on seotud erinevate emotsioonidega, siis saab venitusharjutustega ka neid tõhusalt mõjutada.

 

Hinga end ärkvele

 

Hingamine on oluline protsessi osa. Venitusharjutuste toimet - lõdvestumist ja pingete leevendamist - süvendab sügav, rütmiline väljahingamine läbi suu. Seeläbi on liikumine mõjusam, sest hingamine aitab avada ja vabastada energiablokke ja samas ka lõdvestuda, et kehas ei tekiks krambis olekut. 
Shindo venitusharjutusi tehes:
·        enne venitama asumist otsi endas üles kesktelg,
·        hinga rütmiliselt, kõhu piirkonnast, suu kaudu, põhirõhk väljahingamisel,
·        püsi venituses vähemalt 6-e sügava hingamise vältel; soovitavalt 3-5 minutit; edasijõudnud kuni 10 min. Sissehingamine vaba.
·        suru lõuga rinna suunas ning lõdvesta õlad,
·        ole keskendunud ja hoia asendit, et välimine pinge saaks vabaneda,
·        keskendu valulikule kohale ja luba välja hingates takistusel kehast lahkuda,
·        kui tajud venituses püsides valulikkus ja/ või pinget, masseeri seda piirkonda: silu kerge survega ja/või klopi kergelt veidi rusikas kämblaga.

 

Kuidas ja millal teha?

 

Iga harjutuse juures on välja toodud energiameridiaani vastutusala: isikuomadused, toimimisviis ja emotsioonid. Neis pole hea ei vähesus ega liig. Nad peavad olema tasakaalus. Just seda aitab venitamine saavutada.

 

  • Kopsu-jämesoole meridiaani venitus  

·        õlgadelaiune harkseis, varbad veidi sissepoole
·        käed selja taga, pöidlad sõrmseongus
·        painuta end puusadest aeglaselt ja sügavalt ette
·        tõsta käed tagant üles
·        käed- jalad sirged.
Toimimisvaldkond: kurbus, mure, süütunne, soov teha õige otsus, otsustamine, oma seisukoha otsimine, solvumine.

 

  • Maksa-sapipõie meridiaani venitus 

·        istu maas, jalad maksimaalselt harkis
·        painuta parema jala suunas
·        parema käega võta suurest varbast kinni, hoides peopesa ülespoole
·        seejärel vii vasak käsi üle pea ja haara kinni 4.-st varbast
·        korda teise kehapoolega
Toimimisvaldkond: viha, vimm, julgus, kannatus, läbisurumine, vastupidamine, agressiivsus, äkilisus, enesekesksus.

 

  • Neeru-põie meridiaani venitus

·        istu maas, jalad sirgelt paralleelselt ees
·        kummardu ette, aseta vasak käsi üle parema ja võta kinni väikestest varvastest
·        jalad on sirged ja pea põlvedel
Toimimisvaldkond: hirm, kartlikkus, ebakindlus, ehmumine, tahe

 

  • Südame-peensoole meridiaani venitus

·        istu maas, jalatallad koos
·        käed sõrmseongus ümber varvaste
·        kummardu maksimaalselt ette
Toimimisvaldkond: rõõm, armastus, vihkamine, vaimustus, rahulikkus, erutus

 

  • Südamepauna-kolmiksoojendi meridiaan 

·        istu maas, rista jalad ja käed
·        sõrmed toetuvad põlvedele
·        kummardu maksimaalselt ette
·        tuharad jäävad maha
Toimimisvaldkond: sisemine tasakaal, hormonaal-ja närvisüsteemi kontroll, seksuaalenergia

 

  • Mao-põrna meridiaani venitus 

·        istu maas põlvedel
·        istu jalgade vahele põrandale ja lasku selili
·        vii käed üle pea
NB! Võib venitada ka ühe jala kaupa
Toimimisvaldkond: skeptilisus, liigemotsionaalsus, raskemeelsus, harmoonia, intelligentsus, hädaldamine.


Tervendav enesemassaaž 
Pikemalt venitusasendis püsides võid tajuda kehas pingeid ja /või kerget valulikkust. Masseeri ise seda piirkonda! Silu kerge survega!
Klopi õrnalt veidi rusikas kämblaga! Nii vabastad vabanevat, väljapääsu otsivat pinget.


Mis on Shindo®?


Heli Randoja, Shindo õpetaja ning praktik, Sensei Kazuko Kuratomi õpilane


Shindo on massaaži-, venitus- ja lõõgastusharjutuste süsteem. Seega kompleksravi. Ta sündis 80-ndate aastate algul Jaapanis ning tema loojaks on Sensei (õpetaja) Kazuko Kuratomi. Kuigi tegemist on suhteliselt noore meetodiga, on tema juured vanades idamaistes, eeskätt Jaapani traditsioonides. Idamaise tava kohaselt käsitleb shindo inimest kui tervikut.Igapäevaelu viib meid tasakaalust välja ning vaevama hakkavad erinevad tervisehäired. Shindo eesmärgiks on vabastada keha ja meel sinna kuhjunud füüsilistest ning emotsionaalsetest pingetest ning saavutada keha ja meele tasakaal. Füüsilisel pinnal aitavad venitusharjutused hästi tugiliikumisaparaadi vaevuste: lihaspinged, selja, õlavöötme, kaela vaevused nagu jäikus, valu ja piiratud liikuvus, radikuliidi, ishiase (kahe viimase puhul mitte ägedal perioodil) ja liigeseprobleemide puhul. Meetodil pole ühtegi vastunäidustust.
Nii nagu kõik siin elus on ka shindo pidevalt arenev ja täiustuv. Ka pole ta seotud ühegi filosoofilise või usulise vooluga. Sõna shindo tähendab südame suunamist. Teisi sõnu leiame me shindos tee iseendani. Oskus kuulata südant ja selle sõnumit on shindo üks põhisküsimusi. See meetod aitab inimesel avaneda, lõõgastuda ja näha ennast ja oma valikuid selgemalt.


„Valu on südame sõnum. Ta püsib inimeses ja kui abi ei saabu, väljub haigusena.”  Heli Randoja

Kazuko Kuratomi ja Heli Randoja

Sensei Kazuko Kuratomi